
Existují škodlivé bakterie nacházející úkryt uvnitř bílých krvinek, jež je mají zlikvidovat. Makrofágy, jeden z typů bílých krvinek, rozkládá nepřátelské buňky v těle procesem zvaným fagocytóza. Makrofág cizí buňku po rozpoznání obklopí a vtáhne dovnitř ve speciálním měchýřku zvaném fagozom. Po chvíli splyne s jiným měchýřkem, zvaným lysozom. Ten obsahuje velmi agresivní enzymy, které rychle a účinně rozkládají organické látky, takže bakterii zahubí. Některé jednobuněčné organizmy, např. prvoci, fagocytózou získávají potravu.
Bakterie Mycobacterium avium dokáže zabránit splynutí fagozomu s lysozomem, takže pohodlně přežívá ukrytá uvnitř bílé krviny. M. avium je příbuzná tuberkuloznímu bacilu Mycobacterium tuberculosis a vyvolává lehčí infekci. Je možné, že stejným způsobem hledá úkryt v těle i M.tuberculosis, což by vysvětlovalo nutnost dlouhodobého léčení tuberkulózy. Na obrázku vidíme mikroskopický snímek M.avium (modrý proužek v rámečku) ukryté uvnitř makrofágu, Illustration: Alexandre Gidon, CEMIR and Department of Clinical and Molecular Medicine, NTNU.
„Zatím nevíme, jak k tomu dochází. Pokud bychom mycobacteriím zabránili uschovat se v této organele nebo je donutili opustit ji, sotva by přežily. Pak by těžko mohly způsobovat chronické infekce,“ vysvětluje smysl výzkumu šéfka týmu prof. Trude Helen Flo z Centre of Molecular Inflammation Research v norském Trondheimu.