![Pohled od západu na věznici Mírov, působiště řady pokusných osob při popsaném experimentu, foto Jofre [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]. Pohled od západu na věznici Mírov, působiště řady pokusných osob při popsaném experimentu, foto Jofre [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)].](https://archiv.akademon.cz/source/obr/mirov.jpg)
Násilnické sklony přímo v našem mozku předem odhalí genetika. Analýza ukázala, že 94% osob s diagnostikovanou disociální poruchou osobnosti bez organického poškození mozku má vzácný (≤ 0,1%) rys genomu, který obecně označujeme jako CNV (copy number variants). Jde o mnohonásobné opakování určité části genomu. 350 tisíc známých CNV významně přispívá ke genetické variabilitě populace. CNV ovlivňující přibližně 9,5% lidského genomu a spojují se s řadou patologických stavů, např. schizofrenií, autismem či Crohnovou chorobou. Při tomto výzkumu nalezené CNV se týkají genů spojených s poruchami chování, rozpoznávání, učení nebo inteligence.
Podle šéfa výzkumu prof.Stanislava Kmocha z Ústavu dědičných metabolických poruch 1.LF UK „může identifikace genetického pozadí násilného chování pomoci účinným způsobem nasměrovat nemalé finanční prostředky, které vynakládáme na sociální programy pro práci s těmito vězni. Výzkum proběhl na 281 plnoletém vězni, kteří představují necelá 1,5% všech chovanců českých věznic, avšak představují zásadní problém pro okolí, ale i pro sebe.“