Protéza komunikuje s mozkem

2.4.2018
Citace:
P.D.Marasco et al., Illusory movement perception improves motor control for prosthetic hands, Science Translational Medicine 14 Mar 2018: Vol. 10, Issue 432, eaao6990, DOI: 10.1126/scitranslmed.aao6990
Zdroj
Schéma informačního toku při pohybu rukou.

V Laboratoři bionické integrace (Laboratory for Bionic Integration), součásti Cleveland Clinic, učí lidské mozky vnímat polohu umělé paže. Normálně z mozku pomocí nervů do svalů proudí signály, které spustí jejich pohyb. Zároveň opačným směrem tečou informace o aktuální poloze končetiny (viz obr.). Pro provádění přesných pohybů je uzavření zpětné vazby velmi důležité. Zrak k tomu slouží jen okrajově nebo v případě velmi přesných pohybů. I se zavřenými očima víme dost přesně, jakou polohu zaujímají naše nohy, paže, ruce i prsty.

Moderní protézy ruky lze ovládat signály z mozku stejně jako vlastní končetiny. Slouží k tomu speciální převodník napojený na nervová vlákna, která signály z mozku přetvoří do podoby srozumitelné řídící elektronice protézy. Co zatím chybí, je ona zpětná vazba. K jejímu vytvoření slouží miniaturní zařízení, která ve správný okamžik zatřesou vybranými svaly, což mozek pochopí jako signály polohy protézy. Na videu vidíme, jak to funguje. Dr.James W. Gnadt z National Institutes of Health shrnuje význam nové metody: „Tento přístup posouvá protetiku na novou úroveň, která, jak doufáme, zlepší život mnoha lidí.“

 
Odeslat komentář k článku "Protéza komunikuje s mozkem "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Protéza komunikuje s mozkem " e-mailem

Diskuse/Aktualizace