Každý někdy foukl do odkvetlé pampelišky a s nadšením pozoroval oblak letících padáčků. Aerodynamické síly, které semínka mohou zanést až do vzdálenosti 100 km, přesně popsali vědci z University of Edinburgh teprve nyní. Padáček nadnáší během letu vzdušný vír těsně nad ním (viz obr.) Na povrchu víru vzduch stoupá, středem klesá. Vzniká zřejmě působením diskového tvaru a jemného chmýří padáčku na vzduch proudící skrze něj. Jde o tak zajímavý a doposud neznámy jev, že objevitelé zvažují patent na létající zařízení na tomto principu.
„Nalezli jsme přírodní řešení pro létající zařízení s minimálními náklady na materiál a energii,“ shrnuje Cathal Cummins, spoluautor výzkumu. Video s laserovou vizualizací vzdušného víru nad padáčkem pampelišky můžeme shlédnout zde (C.Cummins et al., A separated vortex ring underlies the flight of the dandelion, Nature, volume 562, pages 414–418, 2018).
Pro úplnost dodejme, že pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale, angl. dandelion) není z botanického hlediska rostlinný druh. Jde o soubor mnoha velmi podobných druhů, tzv.mikrospecií, které se množí pomocí nepohlavně vznikajících semen.