Oproti dosavadním poznatkům nejsou mozkové neurony jediné buňky, které tělo neobnovuje. O ostatních buňkách jsme předpokládali, že odumírající staré průběžně nahrazují nové. Poslední pozorování u myší ukázala, že v dospělosti se přestávají dělit i fibroblasty, základní buňky vazivové tkáně, a buňky endotelu, vrstvy buněk, která vystýlá vnitřních povrchu cév a srdce. Langerhansovy ostrůvky ve slinivce břišní (pankreas) tvoří mozaika nových i starých, v dospělosti nedělených buněk.
Překvapující je stáří hepatocytů, hlavních jaterních buněk, které si nezadají s mozkovými neurony. Přitom játra jsou orgán s největší schopnosti regenerace, Kompletně dorostou i po operativním odstranění dvou třetin tkáně. Ostatně to zmiňuje i dávná starořecká báje o Prométheovi. Orel Ethon mu jako zpřísnění trestu za protivení bohům každý den vyrval játra, která do druhého dne dorostla.
Přestože pozorování proběhla na myších, nelze očekávat velké rozdíly mezi savci. I když, kdo ví? Dlouhověkost tělních buněk jsme také neočekávali. Staří buněk lze sledovat pomocí značkování radioaktivním izotopem dusíku 15N. Při dělení přechází do nových buněk, takže ho lze najít pouze v buňkách, které se rozdělili po označení tkáně sloučeninou s 15N.
Prof.Martin W. Hetzer ze Salk Institute for Biological Studies v kalifornské La Jolle říká o výsledcích svého týmu: „Naznačují ještě větší komplexitu buněk, než jsme dříve předpokládali, a mají vzrušující důsledky pro to, jak přemýšlíme o stárnutí orgánů, jako je mozek, srdce nebo slinivka břišní.“
Martin 15.6.2019: Som si celkom istý, že u ľudí sa všetky bunky majú možnosť obnovovať a to vrátane neurónov, aj v starobe. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686327/ Nebude to kmeňom myší, ktoré boli vybrané na výskum? Predsa len, majú podobný typ buniek ako ľudia, ale ich dĺžka života je značne kratšia.
17.6.2019: Možnost regenerace buňky mají, otázka je, nakolik ji za normálních okolností využívají. Publikace, kterou uvádíte, připouští setrvalý vznik neuronů bez ohledu na věk pouze v některých oblastech centrální nervové soustavy. Není vůbec v rozporu s publikacemi, ze kterých vychází tato aktualita. Ta naopak popisuje, kdy buňky tuto možnost nevyužívají. Usuzovat z toho hned na špatný výběr pokusného zvířete je poněkud odvážné.