Orgány zatmelíme

21.5.2019
Citace:
Yi Hong et al., A strongly adhesive hemostatic hydrogel for the repair of arterial and heart bleeds, Nature Communications, volume 10, Article number: 2060 (2019) DOI:10.1038/s41467-019-10004-7 ID
Zdroj
Ultrafialovým světlem vyvolané chemické reakce při polymerizaci gelu pro uzavření ran.

Rychle a pevně uzavře krvácející ránu nový chirurgický hydrofilní tmel, jak vidíme na videu experimentu s poraněným srdcem laboratorního prasete. Gel tvoří směs dvou chemicky upravených biologických polymerů. Základem jednoho je bílkovina želatina, kterou běžně užíváme v potravinářství pro přípravu želé. Je chemicky modifikovaná molekulami methakrylátové kyseliny navázané přes -NH2 skupiny jako amid. Druhý je hyaluronová kyselina, důležitá složka mezibuněčné hmoty, s navázanými N-(2-aminoethyl)-4-(4-(hydroxymethyl)-2-methoxy-5-nitrofenoxy) butanamidem. Chemickou strukturu obou navázaných sloučenin vidíme na obrázku.

Osvícení ultrafialovým světlem spustí první fázi polymerace, která propojí molekuly želatiny methakrylátovými skupinami. UV záření rovněž vytváří aldehydické skupiny -CHO, které ve druhé fázi polymerace zpevní polymery vytvářením tzv.Schiffových bazí s volnými aminoskupinami -NH2 jak v gelu, tak přilehlé tkáni. Schéma chemických procesů najdeme rovněž na obrázku. Výrazně vzroste přilnavost gelu, takže i silné krvácení ať už z cév nebo orgánů zastaví bez šití během cca 20 sekund.

Nedostatky dřívějších pokusů o vytvoření tmelu na rychlé uzavření krvácejících ran shrnuje první autor publikace Yi Hong z lékařské fakulty Zhejiang University v čínském Hangzhou: „Některé dřívější polymerní hydrofilní polymerní gely dobře drží na vlhkých površích tkání. Nicméně mnoho z těchto materiálů tuhne příliš pomalu, nejsou dostatečně pružné nebo jsou toxické.“

 
Odeslat komentář k článku "Orgány zatmelíme "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Orgány zatmelíme " e-mailem

Diskuse/Aktualizace