Dočasné elektrické obvody na míru lze pomocí laserového paprsku vytvářet z krystalů titaničitanu strontnatého SrTiO3. V oblastech ozářených laserem o vlnové délce 405 nm poklesne odpor o tři řády. Vybuzená fotovodivost přetrvá za normální teploty v temnotě po několik dní. Obdobné jevy doposud vědci pozorovali jen za teplot pod 180 K.
Titaničitan strontnatý, na který můžeme hledět rovněž jako na podvojný oxid titaničito strontnatý TiO2 + SrO, vykazuje řadu zajímavých vlastností. Např. pomocí elektrolýzy v pevné fázi z něj lze připravit piezoelektrický materiál. Dojde k tomu kvůli přesunu kyslíkových aniontů v krystalové mřížce na jiné místo vlivem procházejícího elektrického proudu.
Zajímavou sloučeninu připravila skupina expertů z Nagojské univerzity. Působíme-li na ni elektrickým proudem, stoupá její vodivost a zároveň emituje bílé světlo, což není příliš obvyklé. Chemicky jde o cykloparafenylen v kombinaci s jodem, jehož molekuly I2 leží uvnitř organického cyklu. Strukturu vidíme na obrázku, kde atomy jodu představují fialové koule. Cyklické molekuly se skládají jedna na druhou a vytvářejí dlouhé sloupce. Při průchodu proudu se jod redukuje na dlouhé polyjodidové anionty, které způsobují zmíněné chování sloučeniny.