Panda červená (red panda) není druh jediný, nýbrž druhy dva. Studie genomu 65 jedinců zřetelně ukazují, že jde o dva odlišné druhy s rozdílnou fylogenetickou historií. Hranici mezi nimi tvoří řeka Salween, čínsky Nu (Nujiang), která velmi přibližně kopíruje východní hranici Barmy. Himalájská červená panda (Ailurus fulgens, angl. Himalayan red panda) žije v Nepálu, Bhútanu, severní Indii a Barmě, v Tibetu a na západě čínské provincie Jün-nan. Čínská červená panda (Ailurus styani, angl. Chinese red panda) přebývá v provinciích Jün-nan a S’-čchuan.
První autor publikace Yibo Hu ze Zoologického ústavu Čínské akademie věd podle agentury Reuters uvádí: „Abychom zachovali genetickou jedinečnost obou druhů, měli bychom se vyhnout jejich křížení v zajetí. Křížení mezi druhy může poškodit genetické adaptace již zavedené pro jejich lokální habitat. Himálajská červená panda má na obličeji více bílé, zatímco obličej čínské červené pandy je červenější a méně bílý. Pruhy na ocase čínské červené pandy jsou výraznější než u himálajské červené pandy, přičemž tmavé jsou výrazněji tmavočervené a bledé prsteny bělavější.“
Evoluce obou druhů měla odlišný průběh. Čínská panda červená zažila jedno rozsáhlé období expanze a prošla dvěma úzkými profily (bottleneck). Himalájská panda červená málem vyhynula dokonce třikrát. Pandy červené z čeledi malých pand (Ailuridae) jsou jen vzdáleně příbuzné s mnohem známější pandou velkou (Ailuropoda melanoleuca, angl. giant panda) z čeledi medvědovitých (Ursidae). Všichni patří do řádu šelem (Carnivoara).
akademon.cz 11.12.2016: Dva motáci z jednoho
akademon.cz 14.4.2002: Genetické testy odhalily nový druh vorvaňovce