Neměly zuby ani kostice

15.12.2018
Citace:
C.D.Peredo et al., Tooth Loss Precedes the Origin of Baleen in Whales, Current Biology, DOI:https://doi.org/10.1016/j.cub.2018.10.047
Zdroj
Kostice plejtvákovce šedého, foto Emőke Dénes, CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons.

Zajímavý mezičlánek ve vývoji mořských savců představuje 33 milionů let stará fosilie vyhynulé velryby Maiabalaena nesbittae nalezená v Oregonu. Už nemá zuby a ještě nemá kostice, které slouží k odfiltrování planktonu z mořské vody u kytovců podřádu kosticovců (Mysticeti). Kostice vyrůstají z horní čelisti, a jak vidíme na obrázku, připomínají velký pružný hřeben tvořený bílkovinou keratinem jako naše vlasy a nehty. Význam nalezené fosilie kytovce objasňuje první autor publikace Carlos Mauricio Peredo z George Mason University ve Virginii: „Poprvé se podařilo objasnit vznik získávání potravy filtrováním - jeden z nejdůležitějších vývojových trendů v evoluci velryb.“

Umělecká rekonstrukce samice kytovce Maiabalaena nesbittae s mládětem, Alex Boersma. Nejstarší fosilie předků současných kosticovců jsou staré 36 milionů let. Zkamenělé kostice nacházíme až u 25 milionů let starých exemplářů. Velryby nejprve ztratily zuby a až poté proběhl vývoj kostic. Jak jedly v mezidobí, které trvalo miliony let? Vodu s potravou jednoduše nasávaly. Plodům kosticovců narostou nejprve zuby, které postupně zmizí a nahradí je kostice, kterou jsou při narození prakticky vyvinuté. Na obrázku vidíme uměleckou rekonstrukci samice kytovce Maiabalaena nesbittae s mládětem.

 
Odeslat komentář k článku "Neměly zuby ani kostice "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Neměly zuby ani kostice " e-mailem

Diskuse/Aktualizace