Nelétací peří

3.5.2019
Citace:
Y. Pan et al., The molecular evolution of feathers with direct evidence from fossils, PNAS, February 19, 2019 116 (8) 3018-3023, doi: 10.1073/pnas.1815703116
Zdroj
Rekonstrukce opeřeného dinosaura druhu Anchiornis huxleyi. Sahal by nám tak do půli lýtek, obr. Matt Martyniuk [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)].

Využít peří při létání umožnila až mutace poprvé objevená u velmi malého dinosaura druhu Anchiornis starého 160 milionů let. To už peří existovalo dobrých deset milionů let a sloužilo jako ochrana, druhotný pohlavní znak a možná pro nadnášení při skocích. Do objevení nejznámějšího tehdejšího opeřence Archeopteryxe zbývalo rovněž tak deset milionů let. Původní peří tvořil typ bílkoviny keratinu zvaný α. Peří z něj bylo příliš tuhé, než aby dobře fungovalo při letu. U Anchiornise poprvé nalézáme pružnější směs s příměsí β-keratinu, která létání umožňovala. Peří současných ptáků tvoří β-keratin, jehož molekuly jsou o něco menší než u α-keratinu. Keratin obecně je velmi rozšířená bílkovina, ze které máme vlasy, chlupy a nehty.

Šéfka výzkumného týmu paleontoložka Mary Schweitzer z North Carolina State University v Raleigh upřesňuje: „V určitém okamžiku během vývoje peří prošel jeden z genů α-keratinu přeměnou, což způsobilo, že výsledný protein se stal poněkud menší. To změnilo biofyziku peří. Stalo se pružnější, což je předpokladem letu. Pokud můžeme určit, kdy a u jakých zvířat tato změna nastala, lépe pochopíme, jak a kdy se vyvinula schopnost letu při přechodu od dinosaurů k ptákům.“

 
Odeslat komentář k článku "Nelétací peří "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Nelétací peří " e-mailem

Diskuse/Aktualizace