Cítit bolest zabraňuje skotské učitelce na penzi Jo Cameron z Inverness dvojice nově popsaných mutací. První postihla její gen FAAH, který kóduje strukturu enzymu rozkládajícího anandamid. Chybějící malá část DNA (delece) způsobuje, že vznikající enzym je nefunkční a anandamid neodborouvá. Druhá mutace zabraňuje omezení syntézy anandamidu v organismu, takže paní Cameron ho má v buňkách dvakrát víc než my ostatní. Protože jde o psychoaktivní látku patřící mezi kanabinoidy podobně jako THC, účinná složka marihuany, projevují se analgetické účinky. Lékaři se o paní Cameron začali zajímat, když po operaci, která je spojena se silným pooperačními bolestmi, ani nechtěla analgetika.
Anandamid, jehož chemickou strukturu vidíme na obrázku, nacházíme zejména v mozku. V lidském těle hraje kromě jiného důležitou roli při přenosu informací o bolesti a depresi. Na izolaci a určení struktury se významnou měrou podílel český chemik Lumír Ondřej Hanuš.
Šéf výzkumu James J.Cox z University College London dodává: „Lidé se vzácnou necitlivostí k bolesti jsou cenní pro lékařský výzkum, pokud zjistíme, jak mutace ovlivňují prožitek bolesti. Každého, kdo nepociťuje bolest, bych vyzval, aby přišel. Doufáme, že časem by naše objevy mohly být přínosem ke klinickému výzkumu pooperační bolesti, úzkosti a potenciálně chronické bolesti, PTSD a hojení ran, při zahrnutí technik genové terapie.“