Nečekané důsledky přineslo stále širší využívání palmového oleje jako biopaliva. V důsledku rostoucí poptávky vzrůstá i jeho cena. Zároveň jde o nejčastěji užívaný olej na smažení v Indonesii, kde jsou právě smažená jídla důležitou součástí jídelníčku. Protože naprostá většina obyvatel má velmi nízkou životní úroveň, z použití palmového oleje jako biopaliva není vůbec nadšena.
17.8.2007: Na další problém související s výrobou biopaliv upozornili experti na konferenci věnované vodním zdrojů, která se koná v těchto dnech ve Stockholmu. Rostliny pro svůj růst potřebují velké množství vody, které začíná být ve světě nedostatek. Protože produkci potravin můžeme omezit jen sotva, biopaliva budeme alespoň částečně získat z nově pěstovaných rostlin. Pokud budeme chtít, aby biopaliva nahradila významnou část spotřeby ropy, musíme si uvědomit, že tlak na vodní zdroje tak silně vzroste.
22.7.2019: Na fotografii satelitu Copernicus Sentinel-2 z 15.února 2019 vidíme část pralesa přeměněného na plantáže v indonéské části Bornea. V důsledku rostoucí poptávky po palmovém oleji vykáceli bezohlední pěstitelé velké části pralesů, aby získali půdu pro palmy. Jde o názorný důsledek nepromyšlených evropských dotací na výrobu biopaliv. Produkce palmového oleje narostla mezi lety 1980 a 2014 ze 4,5 na 70 milionů tun a dále roste. Ne tak drastický důsledek téže nedomyšlené politiky založené na environmentální hysterii představují žlutosmradlavé lány řepky v naší krajině. Družice Copernicus Sentinel-2 je jednou z páru satelitů určených ke sledování změn v užívání půdy.