
I mravenci chrání své plantáže chemicky proti škůdcům. Mravenci rodu Acromyrmex (angl. leafcutter ants) odstřihávají kusadly kousky listů, na kterých uvnitř mraveniště pěstují houbu Leucoagaricus gongylophorus z rodu bedel (Leucoagaricus), jedinou potravu jejich larev. Po rostoucí potravě mlsně hledí parazitické houby rodu Escovopsis, které by bez problémů sežraly celou plantáž, pokud by k tomu měly příležitost.
Na povrchu těl mravenců Acromyrmex žije bakterie rodu Pseudonocardia, která produkuje sloučeninu anglicky zvanou shearinine D s fungicidními účinky. Chemickou strukturu vidíme na obrázku. S její pomocí drží mravenci parazytickou houbu Escovopsis na uzdě.
6.11.2019: Žlázy i bakteriální biofilm na povrchu mravenčího těla produkují lecjaké sloučeniny, např. různá antibiotika. Pomáhají nejen mravencům, ale i rostlinám. Mravenec lesní (Formica rufa, angl. wood ant) vylučuje sloučeniny, které snižují výskyt strupovitosti (scab) a hniloby (apple rot) jablek. Šéf výzkumu Joachim Offenberg z Aarhus University upřesňuje dosažené výsledky: „Zatím nevíme, jak mravenci léčí rostliny. Ale víme, že při pohybu po rostlinách vylučují feromony, aby našli cestu zpět. Některé z nich mají antibiotické vlastnosti.“