Nohy gekonů přilnou k povrchu pomocí tlapek pokrytých tyčinkovitými výčnělky zvanými seta, které se na konci štěpí do ještě menších vláken zvaných spatula, která mají v průměru jen několik nanometrů. Tato vlákna proniknou do všech i submikroskopických nerovností povrchu a drží se v nich van der Waalsovými silami. Pracovníci na univerzitě v Akronu v Ohiu vyrobili shluky z nanotrubiček, podobných setám. Tento materiál udrží na povrchu až 4 kg na čtverečný centimetr.
akademon.cz 16.4.2013: Tým Eduarda Artza z INM - Leibniz Institut für neue Materialien v Saarbrückenu ještě vylepšil lepící pásku zhotovenou jako obdoba gekoních tlapiček. Jejich materiál malým tlakem přilne a velkým se odlepí. Důkladně prozkoumali mechanismus přilnavosti povrchů tvořených miniaturními plastovými válečky o průměru 10 až 20 mikrometrů a délce 10 až 50 mikrometrů. Aby otestovali i vliv tvaru, připravili vždy dva různé typy - se zakulacenými hranami a s vystouplým okrajem.
akademon 4.7.2014: V rámci výzkumného programu Z-Man, který financuje americká DARPA, agentura amerického ministerstva obrany pro financování vojenského výzkumu, vznikly na stejném principu návleky na ruce s velkou přilnavostí k podkladu. S jejich pomocí se odvážlivci podařilo vyšplhat 7,5 m vzhůru po svislé skleněné ploše.
Klousek 21.7.2014: Proč neuvádíte zdroje? To se snad ve vědě nenosí? Oznámení na Akademonu jsou víc než stručná (často stručnější než abstrakty) a je tudíž stejně nutné původní zdroj dohledat.
23.7.2014: akademon.cz neuvádí zdroje proto, že o klasické citace mají jeho čtenáři pramalý zájem. Zdroje se uvádějí u původních vědeckých prací, u zpráv populárních, které přináší akademon.cz, je to spíše výjimka. Navíc naprostá většina aktualit v akademonu obsahuje údaje o autorech a jejich působišti, takže není problém původní práci dohledat.
19.11.2015: Gekony můžeme pozorovat i zespodu na stropě. Výzkum jejich podivuhodné schopnosti udržet se na jakýkoli površích vedl nejprve k výrobě opakovatelně využitelné lepící pásky. Nyní společnost Kellie K Apparel pomocí Kickstarteru shromáždila prostředky ve výši téměř 27.000 USD na výrobu podprsenek bez ramínek a obvodu ani jakýchkoli jiných upínacích prvků. Tvoří je jen spojené košíčky, které drží na kůži vlákenka mikroskopických rozměrů, stejně jako na tlapičkách gekonů. Na trhu by se měly objevit v dubnu příštího roku.
16.5.2016: Mají-li tlapičky gekonů tak vysokou přilnavost, proč se na ně nepřichytí veškeré nečistoty z povrchu, po kterém běží? Zjevně k tomu nedochází, protože jinak by se během krátké doby obaly prachem a ztratily by svou funkčnost. Příčinu odhalil americko-čínský tým, který vedl Zhenhai Xia z University of North Texas v Dentonu. Klíčová je správná rychlosti odpoutávání spatul od podkladu. Ta zajistí, že síly mezi nimi jsou dostatečně malé, aby se nečistoty od podkladu neoddělily.
Vlastislav Výprachtický 18.5.2016: Z uvedených článků mám dojem, že se jedná o princip suchého NANOZIPU. U Waalsových sil bych to neviděl jako podstatný efekt. Je to ve stadiu věřte-nevěřte.