![Kanadský ledovec Athabasca napájí řeku Athabasca, Carlos Delgado [Public domain]. Kanadský ledovec Athabasca napájí řeku Athabasca, Carlos Delgado [Public domain].](https://archiv.akademon.cz/source/obr/athabascaglacier.jpg)
Voda z tajících ledovců pohlcuje významné množství oxidu uhličitého z atmosféry. Příčinou je chemické zvětrávání ledovcem jemně rozdrcených hornin. „Ledovcem utvářená krajina je jedinečná tím, že obsahuje obrovské množství jemně drcených sedimentů vytvořených samotnými ledovci, když postupují a ustupují. Tyto sedimenty se mísí s roztátou vodou a následně s atmosférou, což vede k řadě možných reakcí chemického zvětrávání. Některé spotřebovávají oxid uhličitý," vysvětluje první autorka publikace Kyra A. St. Pierre z University of Alberta.
Výzkum v severní Kanadě ukázal, že voda ledovcových řek pohlcuje významné množství CO2 z atmosféře ještě více než 40 km po proudu od vzniku. Jednou ze zkoumaných řek je Fraser v Britské Kolumbii. Ročně při průtoku 112 kilometrů krychlových při ústí dopraví do oceánu 20 milionů tun sedimentů.