Kroucení vláken různých materiálů díky změnám struktury uvolňuje tepelnou energii, takže se ohřívají. Po uvolnění napětí napřimující se zkroucený předmět teplo pohlcuje, dochází tudíž k ochlazení. Torzní chlazení (torsional refrigeration) pozorujeme u vláken z různých materiálů, např. u přírodního kaučuku, drátu ze slitiny niklu s titanem nebo poylethylenového vlasce. Možná půjde využít ke konstrukci ledniček, klimatizací nebo dalších chladicích zařízení, které by podle odhadů mohly mít o 20% vyšší účinnost než současné aparáty založené na expanzi plynů.
Rozhodně nejde o jev na hranici pozorovatelnosti. Po uvolnění napětí pořádně zkroucených kaučukových proužků klesla teplota povrchu o 16,4 oC, u čtyřpramenného nikl-titanového drátu dokonce o 20,8 oC. „Abychom dosáhli silného ochlazení gumového pásku, musíme uvolnit obrovské napětí. Na cestě ke komercializaci chlazení kroucením existuje mnoho příležitostí, ale také výzev,“ soudí šéf výzkumu Ray. H.Baughman z University of Texas at Dallas.
Pavel 18.10.2019: Oproti krouceným vláknům má expandující plyn jednu velkou výhodu. Nepodléhá únavě, ani mechanické, ani tepelné. Proto jsem k možnosti chladniček s kroucenými vlákny značně skeptický.