Neuvěřitelná smůla potkala obyvatele jednoho z nejstarších lidských sídlišť před 12.800 roky. Jejich osadu v dnešní syrské lokalitě Abu Hureyra zničily úlomky komety, která tehdy narazila do Země. Svědčí o tom impaktní skla, mikrosferule, nanodiamanty a zuhelnatělá organická hmota mezi archeologickými nálezy. Mikrosferule jsou malé kovové kuličky, které vznikají při tavení a odpařování hornin při vysokých teplotách doprovázejících náraz. Rovněž nepatrné uhlíkové diamanty (nanodiamanty) vznikají při vysokých teplotách. Pro nárazem přeměněné horniny jsou typické.
Geochemická analýza, tvar, struktura, magnetické charakteristiky i velmi nízký obsah vody naznačují, že impaktní skla v Abu Hureyře vznikla při velmi vysoké teplotě. Nacházíme v nich minerály s vysokou teplotou tání, jako korund (Al2O3, 2.040 °C, mullit (3Al2O3.2SiO2, 1.840 °C) a suessit (Fe3Si, 2.300 °C), což jsou teploty naprosto nedosažitelné při běžném požáru nevelké osady. Suessit je na Zemi velmi vzácný, ale v meteoritech docela běžný, což naznačuje spojení s kosmickou událostí.
„Nalezené materiály jsou za normálních teplot extrémně vzácné, ale běžně vznikají během impaktních událostí. Naše nové objevy přinášejí mnohem silnější důkazy o velmi vysokých teplotách, které mohly být způsobeny pouze kosmickým dopadem. Jediný velký dopad asteroidu by nezpůsobil tak široký rozptyl materiálů jako v Abu Hureyra. Největší shluky kometárních úlomků jsou vytvářeny tak, že mohou při dopadu způsobit tisíce výbuchů v rozpětí minut po celé zemské polokouli,“ vysvětluje spoluautor publikace James P. Kennett z University of California Santa Barbara. Nálezy z odpovídající vrstvy z jiných částí Zeměkoule naznačují, že zkáza osady na místě pahorku Abu Hureyra proběhla ve stejné době jako řada dalších impaktů na obrovské rozloze.