Košilku, která v zimě hřeje a v létě chladí, zhotovili materiáloví vědci ze Stanfordovy university v Kalifornii. Stačí jen si ji obléct naruby. Nová tkanina propouští teplo v jednom směru výrazně lépe než opačně. Základem jsou přilehlé tenké vrstvy uhlíku a mědi. Z obou stran je kryje polymerní nanoporézní polyethylen průhledný v infračervené oblasti. Řez tkaninou vidíme na obrázku s vyznačením tloušťky jednotlivých vrstev. PE značí polyethylen (upraveno dle Po-Chun Hsu et al., A dual-mode textile for human body radiative heating and cooling, Science Advances 10 Nov 2017: Vol. 3, no. 11, e1700895, DOI: 10.1126/sciadv.1700895, CC BY-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/).
Je-li tkanina orientována tak, že blíže k tělu leží vrstva mědi, uhlík se ohřívá tělesným teplem, které vzápětí vyzařuje do prostoru jako dobrý infračervený zářič. Po otočení tkaniny měděná vrstva vyzařuje v IČ oblasti podstatně hůře, takže tepelné ztráty jsou menší. K obojetným vlastnostem přispívá i rozdílná tloušťka polyethylenových vrstev. V chladící poloze k mědi přiléhá tenčí vrstva PE, kterou proudí lépe teplo a více ohřívá měděnou a následně uhlíkovou vrstvu. V opačné, izolační poloze ohřívání uhlíku zpomaluje silnější vrstva polyethylenu. Chemickou strukturu vidíme na obrázku.
Tepelný komfort v takovém oblečku by mohl být značný, otázkou zůstává, jak příjemně se bude nosit přímo na těle. Nicméně velká porosita zaručuje průdyšnost jak pro vzduch, tak vodní páru. Při testování potvrdili pokusné osoby, že tkanina hřeje jako slušný svetr anebo chladí srovnatelně s holou kůží.