
Gekon nejen že bez problémů běhá po svislé stěně i stropě, ale zvládne rovněž pohyb po vodě. K všeobecnému překvapení nevelký gekon ploskoocasý (Hemidactylus platyurus, angl. flat-tailed house gecko) v rodném jihoasijském pralese před skupinou biologů utekl po hladině tůňky. Pomocí vysokorychlostní kamery zjistili vědci, že dosáhne rychlosti až 1 m/s, ale i malý gekon je příliš těžký, než aby ho udrželo na hladině samotné povrchové napětí jako u některého hmyzu.
Gekon si při pohybu po hladině vypomáhá několika dalšími způsoby. Jednak klouže po vodní hladině, jednak usilovně pádluje všema čtyřma nohama. Vznikají tak vzduchové kapsy, které chrání gekona před potopením. Udržet se nad vodou pomáhá i vodu odpuzující kůže, vlnění těla a vzhledem k tělu mohutný ocas, o který se opírá. „Všechny tyto faktory hrají při pohybu po vodě roli a gekoni je spojují jedinečným způsobem,“ komentuje Robert J. Full z University of California v Berkeley, jeden výzkumníků.
O významu práce soudí Jasmine A.Nirody z téže univerzity: „Středně velcí roboti běžící po vodě by byli ideální pro prohledávání zaplavených oblastí po přírodní katastrofě. Je štěstí, že se můžeme od jednoho zvířete tolik naučit tolik.“
akademon.cz 4.2.2005: V čem spočívá přilnavost živočichů k podkladu
akademon.cz 28.8.2007: Lepidlo podle gekonů