Přenos tepla z chladnějšího tělesa na teplejší bez dodání energie neodpovídá přírodním zákonům. Nicméně existuje experimentální uspořádání, ve kterém je to možné. Zapojíme-li Peltierovův článek mezi odpor a cívku do elektrického oscilačního obvodu, kombinace elektrických a teplotních kmitů vede k ochlazení chladnější části Peltierova článku o 2 oC pod teplotu okolí bez dodávání energie. Peltierův článek je založen na tzv.Peltierově jevu, kdy elektrické napětí způsobí rozdíl teplot kvůli rozdílné pohyblivosti elektronů v různě teplých částech vodivého materiálu.
Ke spuštění kmitů v obvodu postačí rozdíl teplot na Peltierově článku. Teplota jeho chladnější části postupně klesne pod teplotu okolí. Popsaný oscilační obvod nefunguje v rozporu s druhou větou termodynamickou, jak by se mohlo zdát. Entropie celého systému totiž roste. „Teoreticky bychom mohli z vroucí vody udělat led bez vynaložení jakékoli energie,“ komentuje svůj objev A.Schilling z Curyšské univerzity. Využití jevu v praxi je možné, ale leží zatím v nedohlednu.
Petr Novotný 23.4.2019: Mohli tam dat kondenzator a dosahli by jeste nizsi teploty, protoze chladnouci kov energii vygeneruje a ta ho pak ochladi. S teplomerem a jednocipem nebo vhodnym termistorem by to mohli i nacasovat. Je to pekny trik, ale to je tak vse.
24.4.2019: Elektřina byla stovky let pouhým zajímavým trikem...