Doposud platilo, že bakterie produkují methan pouze v bez kyslíkuanaerobním prostředí?, jako usazeniny, mokřady, rýžová pole nebo vnitřky trávicích systémů. Avšak výzkum zatopených oblastí v Old Woman Creek u pobřeží Erijského jezera ukázal, že zde žije doposud neznámá bakterie, která produkuje methan CH4 i v prostředí nasyceném kyslíkem. Jméno nového druhu zatím zní Candidatus Methanothrix paradoxum. Výraz „Candidatus“ značí, že bakterie dosud nevyrostla v kultuře. Jak je v dnešní době běžné, biologové identifikovali a popsali její genom, kulturu bakterií samých doposud nikdo neviděl.
K objevu svého týmu profesorka mikrobiologie Kelly Wrighton na Ohio State University uvádí: „Doposud jsme předpokládali, že kyslík je pro všechny methanogenní bakterie jedovatý. Tento předpoklad tak pevně spočíval v našem myšlení, že globální klimatické modely prostě nepočítaly s produkcí methanu za přítomnosti kyslíku. Naše práce ukázala, že jde o předpoklady překonané a množství methanu ve stávajících klimatických modelech hrubě podceňujeme.“
Další výzkum odhalil, že Old Woman Creek není žádnou výjimkou a produkce methanu v prokysličených půdách je desetkrát větší než v anaerobních. Mokřady pokrývají 6% zemského povrchu a dosud jsem jim připisovali odpovědnost za třetinu obsahu methanu v atmosféře, což je zjevně hrubě podceněno. Methan je velmi účinný skleníkový plyn, mnohem účinnější než neustále omílaný oxid uhličitý, byť se v atmosféře vyskytuje v mnohem menším množství. Jeho vliv na teplotu Zeměkoule nemůžeme zanedbat.
Jjezevec 8.12.2017: A co si s tím teď "ekoteroristi" počnou? Postaví snad mokřady mimo zákon? A nebo se nechají zavřít pro blbost sami?
3.2.2020: Tou methan produkující bakterií jsou neočekávaně nejspíš sinice (Cyanobacteria, angl.cyanobacteria), fotosyntézují kmen gramnegativních bakterií. Při fotosyntéze zvládnou produkovat methan CH4 ve sladké i slané vodě i v půdě, za světla i tmy, za přítomnosti i nepřítomnosti kyslíku, prakticky kdykoli. „Sinice jsou všudypřítomné a můžete je najít doslova v jakémkoli prostředí, kde je světlo - a dokonce i v některých temných výklencích pod povrchem země. Vzhledem k tomu je jejich schopnost produkovat metan alternativními metabolickými drahami důležitá pro současný a budoucí koloběh metanu na Zemi, Platí zejména s ohledem na skutečnost, že nárůst hmotnosti sinic se zvyšuje kvůli nadměrnému hnojení a rostoucím globálním teplotám.“ uvádí první autorka publikace Mina Bižič z Leibnitz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei.