Střevní bakterie Veillonella atypica zvyšují náš fyzický výkon. Pokusy na laboratorních myších ukazují, že až o 13%. Nacházíme je ve stolici marathonských běžců, ale nikoliv chronických nesportovců upřednostňujících ležení na pohovce. V. atypica jsou jediné bakterie, které jako zdroj uhlíku využívají pouze laktát, anion kyseliny mléčné, CH3CH2COO-. Při velké tělesné námaze vzniká ve svalech rychleji, než ho dokážeme odstraňovat. Pokusy s laktátem značeným radioaktivním uhlíkem 14C ukázaly, že z krve přechází do střeva, kde z něj V. atypica vyprodukuje propionát CH3CH2 CH2COO-.
Přímé podávání propionátu laboratorním myším pomocí klystýru ukazuje, že propionát je sloučenina zodpovědná za vzrůst výkonu, byť přesný mechanismus doposud znám není. Šéf výzkumu Aleksandar D. Kostic z Joslin Diabetes Center v Bostonu shrnuje: „Podtrhl bych, že u sportovců podávajících výkon vzniká kladná zpětná vazba. Produkují něco, co tyto specifické bakterie chtějí. Oproti tomu mikroby produkují něco, co prospívá hostiteli.“
Pokračující výzkumy přisuzují střevním bakteriím stále větší význam. Je možné, že nám pomáhají vypořádat se i s některými genetickými poruchami. Prof.Cisca Wijmenga z Groningenské univerzity na konferenci Evropské společnosti pro lidskou genetiku (European Society of Human Genetics - ESHG) v Göteborgu v červnu t.r. hovořila o větším množství bakterií Lactobacillus ve střevě osob s laktózovou intolerancí. Laktózová intolerance je neschopnost organizmu trávit mléčný cukr laktózu způsobený nedostatkem příslušného enzymu laktázy. Lactobacillus, jak již název napovídá, laktózu rozkládá.
akademon.cz 11.2.2002: Naše schopnost pozřít mléko vznikla díky mutaci