Každý organismus musí při získávání energie chemickou cestou vyřešit problém, co se zbývající elektrony. Naprosto nejrozšířenějším mechanismem je redukce kyslíku – dýchání. Nicméně známe i jiné způsoby, např. redukci síry u sirných bakterií, třeba i selenu (akademon.cz 11.2.2004) anebo oxidů železa. Naprosto ojedinělý mechanismus používá Geobacter, jedna z bakterií, které žijí v anaerobním prostředí. Vytváří totiž jemné předivo vodičů 3 – 5 nm silných, kterými se napojuje na povrch minerálů železa. Tímto způsobem se buňka Geobacteru fakticky uzemní a vyřeší tak problém přebývajících elektronů.
21.11.2018: Možná nejde o až tak ojedinělou metodu. Uzemnit se pomocí vodivého vlákna zvládne i možná patogenní bakterie Listeria monocytogenes, která žije ve střevním traktu člověka i jiných zvířat.
1.4.2019: Opačně funguje bakterie Rhodopseudomonas palustris. Neuzemňuje se, ale naopak z vodivých minerálů čerpá elektřinu, aby podpořila fotosyntézu. Jak vidíme na obrázku, patří mezi tzv. purpurové bakterie (angl. purple bacteria), které jako fotosyntetická barviva kromě bakteriálních chlorofylu využívají též karotenoidy.
6.4.2019: Poslední výzkumy odhalily, že vodivá vlákna, kterými se bakterie Geobacter přichytávají k podkladu, tvoří bílkovinné jádro pokryté propojenými vodivými hemy. Hem je cyklická sloučenina tvořená čtyřmi propojenými pyrrolovými jádry s železnatými kationtem uprostřed, Chemickou strukturu vidíme na obrázku. Rovněž tvoří základ hemoglobinu, přenašeče kyslíku v krvi.