Sloučenina označená jako EP055, jejíž chemickou strukturu vidíme na obrázku, by mohla fungovat jako nehormonální antikoncepce pro muže. Váže se na bílkovinu EPPIN na povrchu spermii, čímž značně snižuje jejich pohyblivost. Vedoucí výzkumného týmu prof. Michael O'Rand z lékařské fakulty University of North Carolina at Chapel Hill vysvětluje: „Jednoduše řečeno, sloučenina zabrání spermiím plavat, čímž podstatně snižuje jejich schopnost oplodnit. EP055 je ideální kandidát pro nehormonální mužskou antikoncepci.“
Přes nejrůznější pokusy např. i s ultrazvukem v současnosti existují jen dvě možnosti mužské antikoncepce - kondom nebo vasektomie (chirurgické přerušení chámovodů). Probíhají sice klinické testy hormonálních přípravků, které zabraňují produkci spermií, jejich využití zatím zabraňují přílišné vedlejší účinky.
Experimenty zatím proběhly jen se samci makaka rhesa (Macaca mulatta). Vidíme ho na obrázku Thomase Schocha (CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons) v severoindické Ágře. Po podání přípravku poklesla pohyblivost spermii do šesti hodin na 20%. K původní hodnotě se přibližila po 78 hodinách, přičemž k úplnému zotavení došlo po 18 dnech. Značnou překážkou je nutnost pomocí injekceintravenózního? podávání, což by mohl být řešitelný problém.