Zajímavých výsledků při 3D tisků z kovů dosáhl tým Michaela D. Dickeyho z North Carolina State University. 3D tisky vytvářejí z kapiček slitiny kovů galia (75%) a india (25%), která taje za pokojové teploty 15,7 stupňů Celsia. Vysoké povrchové napětí, které vzniká díky vrstvě oxidů na povrchu slitiny, zabrání splynutí kapek a nechá tiskem vytvořenou strukturu beze změny. Vytištěnou strukturu z jednotlivých kapiček slitiny vidíme na obrázku (Ladd, C., So, J.-H., Muth, J. and Dickey, M. D. (2013), 3D Printing of Free Standing Liquid Metal Microstructures. Adv. Mater.. doi: 10.1002/adma.201301400). Postup tisku můžeme shlédnout zde. Nejrozšířenější používané metody kovových 3D tisků je laserové spékání z jemného prášku nebo odtavováním drátu.
29.2.2016: S podstatným rozšířením možností 3D tisku z kovů přichází bostonská společnost NVBOTS, startup založený na základě výzkumů na MIT. Jejich 3D tiskárna zvládne pracovat s 20 různými kovy nebo jejich slitinami, konkrétně s platinou včetně její slitiny s iridiem, dále zirkoniem, zlatem, stříbrem, tantalem, hliníkem, niklem a jeho slitinou s mědí nebo titanem, bronzem, nerezovou ocelí, hafniem, titanem, cínem, zinkem, olovem, paladiem, molybdenem a niobem. Výčet je skutečně impozantní a zdaleka není konečný. Experti z MIT a NVBOTS stále pracují na jeho rozšíření.
23.1.2017: Společnost Vader Systems z amerického Getzville přichází na trh s novou 3D tiskárnou, která tiskne pomocí roztaveného kovu, který proudí z trysky tenkým praménkem. Jak to funguje, můžeme shlédnout na tomto videu. Společnost založil Zack Vader, který metodu vynalezl před pěti lety jako student University of Buffalo, spolu se svými rodiči.