Seriový elektromobil

27.3.2009
Citace:
https://www.feuerwehr.tirol/unfall-mit-einem-brennenden-tesla/
Zdroj
Model S od Tesla Motors spolu s jejím ředitelem Elonem Muskem (foto Tesla Motors).

Americký výrobce elektromobilů, společnost Tesla Motors, včera v kalifornském Hawthorne představil svůj nový model S, který měl stát prvním světovým sériově vyráběným elektromobilem. Od roku 2011 by z výrobního závodu mělo vyjet 20.000 ks ročně, což na automobilku není příliš mnoho. Jde o pětimístný sedan poháněný lithiovými bateriemi s dojezdem až 480 km, který dosáhne takové rychlosti, že se bude moci bezpečně pohybovat po dálnici. Tradiční nevýhody, jako vysoká cena (57.000 dolarů) a čtyřhodinové dobíjení baterií však zůstávají. Foto Tesla Motors.

11.8.2015: Společnost Tesla Motors, nejpřednější světový výrobce elektromobilů, zveřejnila video svého nového speciálního robota, který je určen k nabíjení elektromobilů. Samostatně zvládne zasunout zástrčku do zásuvky, takže řidič vůbec nemusí vystoupit z auta. Je to sice roztomilé zařízení, ale budoucnost elektromobilů zůstává stále nejistá, a to i přes masivní podporu americké vlády. Společnost Tesla Motors od ní zatím obdržela úhrnnou částkou 2,4 miliardy dolarů formou daňových i jiných úlev, levných půjček a dotací kupujícím.

Jolinar 12.8.2015: neni pravda, ze Tesla jiz obdrzela dotaci nebo podporu 2.4 mld dolaru! Tato cifra pocita s danovymi ulevami na GigaTovarnu a Tesla tovarnu v budoucich 20 letech ($1mld), vladni pujcku, kterou Tesla jiz splatila ($400mil) a jeste k tomu pripocitava federalni danovou ulevu $7500, kterou dostane kupujici na vsechny elektromobily - ne jen Tesly (brzy 100.000 Tesel * $7500 = $750mil), mistni dotace/danove ulevy jednotlivych statu a zrejme jeste neco aby to dalo ty $2,4 mld. Kazdopadne, jak jsem jiz rekl, jen cast z teto sumy uz dostali (federalni danove ulevy na nakup EV) a rozhodne ne celou. Stejne tak na stejnou sumu ma narok kazda automobilka produkujici elektromobily - nebo alespon na ty federalni ulevy...

Doutnající elektromobil Tesla při převozu do nádrže s vodou k definitivnímu uhašení, foto BFI Bernhard Geisler. 8.11.2019: Elektromobily nejsou bez problémů. Každý hasič potvrdí, že hašení hořícího elektromobilu s obrovskou výkonnou baterií není snadné. Rozhodně je lepší držet se od něj dál. Práci hasičů komplikuje uložení elektrochemických článků ve spodní části vozidla i skutečnost, že požár může nečekaně vypuknout dlouho po nehodě. Požár vozidla Tesla způsobený nárazem dne 4.10.2019 dopoledne na tyrolské silnici B 172 řešilo na 51 hasičů ze čtyř sborů. Nakonec musili stále doutnající automobil ponořit na 3 dny do nádrže s vodou.

 
Odeslat komentář k článku "Seriový elektromobil "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Seriový elektromobil " e-mailem

Diskuse/Aktualizace